choinki24.com.pl

Jodły kaukaskie, świerki pospolite i srebrne to najczęściej kupowane gatunki drzewek choinkowych w okresie przedświątecznym. Piękne i gęste igliwia, charakterystyczny zapach roznoszący się w pokoju to z pewnością ich największe atuty, budujący niezapomniany klimat świąt. Jednak po okresie świąt drzewko przestaje pełnić rolę świątecznej ozdoby. Dlatego warto, jeśli zakupiliśmy choinkę w doniczce o zapewnienie jej nowego miejsca, choćby na działce czy w ogrodzie. Podpowiadamy, jak posadzić drzewko po sezonie.

Jak zasadzić drzewko choinkowe w ogrodzie po świętach?

Każde drzewko choinkowe zakupione w doniczce ma pozostawiony żywy korzeń, który umożliwia ponowne posadzenie go w odpowiednim do tego miejscu. Takie rozwiązanie pozwala po okresie świątecznym na drugie życie drzewka zamiast zmarnować się w czeluściach śmietnika. To również ukierunkowanie w stronę ekologii i propagowania sadzenia jak największej ilości drzew.

Drzewka choinkowe najlepiej sadzić na wiosnę po rozmarznięciu gruntu. Jednak co zrobić do tego czasu z pozostawionym po świętach świerku czy jodle? Najlepiej umieścić je w jasnym i możliwie chłodnym pomieszczeniu, w którym utrzymuje się temperatura około 10 stopni. Pod żadnym pozorem nie wolno drzewka wystawiać na dwór, ponieważ może zamarznąć.

Sadzenie drzewka choinkowego zaczyna się od wykopania dołu o szerokości równej dwu lub trzykrotnej średnicy korzeniowej i głębokości równej wysokości bryły. Następnie sadzi się w taki sposób aby nasada pnia była częściowo widoczna. Trzeba pamiętać, że składniki pokarmowe korzeni rozwijają się w górnej warstwie gleby, więc nie sadzi się tej rośliny zbyt nisko.

Podczas przesadzania drzewka dół należy zasypywać ziemią i polewać wodą. W taki sposób nie będzie wolnych przestrzeni, które mogą doprowadzić do wysuszenia korzeni. Trzeba też uważać podczas ugniatania ziemi, aby nie uszkodzić bryły. Na sam koniec sadzenia powinno się uformować wokół drzewa niewysoki wałek z gleby, który będzie utrzymywał wodę podczas obfitego podlewania, o którym nie wolno zapomnieć zaraz po posadzeniu rośliny.

Od czego zależy przyjęcie się drzewka choinkowego w ogrodzie?

Przede wszystkim zależne jest to do systemu korzeniowego poszczególnego drzewka. Kłopotliwe, a wręcz niemożliwe może być przyjęcie się jodły kaukaskiej, która wymaga odpowiedniego (morskiego) klimatu i gleby. Dlatego jodły kaukaskie sprowadzane są z Danii, gdzie są najbardziej sprzyjające warunki do jej uprawy. Trzeba pamiętać, że przed ponownym wsadzeniem drzewka przebywają kilka tygodni w zamkniętym pomieszczeniu, w którym to temperatura osiąga 20 do 25 stopni, przez co choinki rozpoczynają wegetację. Dlatego nie powinniśmy wystawiać je od razu po świętach na temperatury minusowe, ponieważ może nie przetrwać do wiosny.

Do przyjęcia się drzewka potrzebna jest odpowiednio żyzna gleba i nasłonecznione miejsce, szczególnie takie warunki lubi świerk pospolity i świerk srebrny. Półcień lub cień nie jest może szkodliwy dla drzewek, ale z pewnością będzie miał wpływ na igliwia – nie będą tak gęste, jak w warunkach słonecznych. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystko zależne jest tak naprawdę od systemu korzeniowego zasadzonego drzewa.